wz
FIREBOXy - Modely hasičské a záchranářské techniky


Výstavba silnice


Když jsem přemýšlel, co bych mohl udělat jako další miniboxový model napadla mne myšlenka vytvoření mimoúrovňové křižovatky. Lépe řečeno její výstavby. Začal jsem shánět podklady. Nejprve jsem si chtěl opatřit potřebnou dokumentaci sám, pak jsem ale narazil na internetovou stránku www.ceskedalnice.cz, kde je mnoho obrázků, vizualizací a videí z celé silniční sítě v ČR.

Model je zhotoven na podložce ze sololitu o rozměrech 70 x 70 cm a tloušťce 5 mm. Na tuto základnu byly nalepeny desky pěnového polystyrenu, které byly hrubě opracovány do budoucího konečného stavu.

Po hrubém dokončení terénu následovalo osazení bočnic zhotovených z kartónu o tloušťce 3 mm. Ten byl z jedné strany polepen samolepící tapetou. Musel jsem ještě mírně upravit tvar terénu, aby dobře kopíroval bočnice. Dalším krokem ve stavě terénu bylo vytvoření travnatých ploch pomocí průmyslové vyráběného travnatého koberce.

Nastal čas osadit do terénu techniku. Použil jsem stavební stroje vydané v ABC, které byly zmenšeny do daného měřítka. Vhod mi také přišla možnost stáhnout si modely různé techniky z internetových stránek www.minibox.webz.cz. Díky hoši. Některé součásti diorámy jsem si sám kreslil – železniční most, kontejnery na nářadí, tunel pod silnicí, svodidla.

Více informací a diskuze k dílu zde.


Ilustrační foto: